تبلیغات
فرقان - اعلام ساخت كارخانه غنی‌سازی 18 ماه زودتر مستحق تشویق است نه جنجال
فرقان
یِا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ إَن تَتَّقُواْ اللّهَ یَجْعَل لَّکُمْ فُرْقَاناً

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اعلام ساخت كارخانه غنی‌سازی 18 ماه زودتر مستحق تشویق است نه جنجال

 

دیده بان نیوز : رئیس جمهور در واكنش به جنجال غرب درباره دومین كارخانه غنی‌سازی ایران گفت: طبق مقررات آژانس برای ایجاد هر مجموعه غنی‌سازی باید 6 ماه قبل از تزریق گاز موضوع را به اطلاع آژانس رساند و ما 18 ماه زودتر موضوع را به اطلاع آژانس رساندیم كه این كار به جای جنجال مستحق تشویق است.

به گزارش دیده بان ، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور كه در جریان سفر خود به مقرر سازمان ملل متحد بعدازظهر روز جمعه به وقت نیویورك در یك نشست خبری به سؤالات نمایندگان رسانه‌های مختلف پاسخ داد، اظهار داشت:‌ امروز باید همه با تلاش جمعی دنیای جدیدی سرشار از محبت، امنیت و آرامش برای همه ملت‌ها بسازیم كه عدالت و انصاف در آن حرف اول را بزند.
وی افزود: باید دنیایی ساخت كه همه انسانها و ملت‌ها محترم باشند و كرامت آنها حفظ شود، فقر و كینه‌توزی برطرف گردد و همه در رفاه و آسایش زندگی كنند و یكدیگر را دوست داشته باشند كه این نیازمند مشاركت همگانی است.
رئیس جمهور اظهار داشت: دوران امپراتوری ابرقدرت‌ها سپری شده و امروز همه باید در مدیریت جهان مشاركت داشته باشند و هرچقدر مشاركت و همكاری گسترده‌تر باشد زیبایی جهان انسانی‌‌تر و ماندگارتر است.
احمدی‌نژاد خاطرنشان كرد: آرام آرام همه اذهان و دل‌ها به سمت این حقیقت می‌رود كه آینده درخشان در گرو همدلی و همراهی و تغییر ساختار اداره جهان است و در این زمینه رسانه‌ها نقش منحصربه‌فردی دارند كه می‌توانند همدلی‌ها را تقویت كرده و پیام‌رسان صلح و دوستی به جهانیان باشند.
رئیس جمهور پس از سخنان مقدماتی خود در این نشست خبری به سؤالات خبرنگاران حاضر در محل اقامت خود پاسخ داد.
وی در خصوص ادعای سران آمریكا، فرانسه و انگلیس درباره رآكتور جدید غنی‌سازی اورانیوم در ایران اظهار داشت:‌ فعالیت‌های ایران در موضوع استفاده از فناوری هسته‌ای كاملاً روشن و در چارچوب مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام می‌شود.
احمدی‌نژاد افزود: طبق مقررات برای ایجاد هر مجموعه غنی‌سازی باید 6 ماه قبل از تزریق گاز موضوع را به اطلاع آژانس رساند اما با وجود یكسال فاصله تا آن 6 ماه در واقع ما 18 ماه زودتر موضوع را به اطلاع آژانس رساندیم كه به نظرم این كار به جای جنجال مستحق تشویق است.
وی ادامه داد: آنها كه تصور می‌كردند می‌توانند در سازمان ملل علیه ملت ایران فضاسازی كنند اما نتوانستند حالا تصور می‌كنند موضوعی یافتند و سروصدا به راه انداختند تا شروع به فرماندهی كنند.
رئیس جمهوری افزود: آنها خود هنوز به قانون تن ندادند كه اگر این كار را كرده بودند مشكل ایجاد نمی‌شد و با وجود آنكه از سلاح هسته‌ای برخوردارند و معاهده ان‌پی‌تی را امضا نكردند دیگران را متهم می‌كنند اما این مسائل ربطی به آنها ندارد كه بخواهند برای ما باید و نباید تعیین كنند و بهتر است دست از این رویه نادرست بردارند.
رئیس جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی كشوری مستقل است و سروصدایی كه امروز راه افتاده با دیدگاههای آقای اوباما در سازمان ملل كه گفت نباید براساس حدس و گمان حركت كرد و بی‌جهت همدیگر را متهم ساخت مغایرت دارد.
وی ادامه داد: امروز آنها در كار آژانس دخالت می‌كنند در حالی آژانس براساس وظایف قانونی خود موضوعات هسته‌ای را بررسی و گزارش را در اختیار سازمان‌های ذی‌ربط قرار می‌دهد و به نظرم آنها اشتباه بزرگی كردند و هنگامی كه گزارش آژانس منتشر شود حتماً پیشمان می‌شوند گرچه اكنون نیز به نظرم پیشمان شده‌اند ولی پشیمانی آنها بیشتر خواهد شد.
احمدی‌نژاد با بیان اینكه مجموعه مورد بحث یك تأسیسات عادی است كه در ابتدای راه قرار دارد و موضوع مخفی و پیچیده‌ای ندارد و خود ایران در این مورد گزارش كرده است، ادامه داد: برخی جریانات داخل آمریكا نمی‌خواهند تغییر صورت گیرد و می‌خواهند همان روال گذشته بر دنیا حاكم باشد اما آنها را نصیحت می‌كنم اكنون كه اوباما می‌خواهد چهره آمریكا را تغییر دهد و مردم به او امیدوار شده‌اند كاری نكنند كه به چهره آمریكا آسیب وارد شود.
وی برهمین اساس از كسانی كه به اوباما اطلاعات غلط می‌دهند و كاری می‌كنند كه وی وارد موضع‌گیری برخلاف جهت اهدافش شود خواست كه دست از شیطنت بردارند و متذكر شد: مواضع مقامات فرانسه و انگلیس برای ایران اهمیت ندارد و حرفهای آنها بی‌اعتبار است اما با وجود سخنرانی اوباما در سازمان ملل انتظار می‌رود همكارانش بی‌جهت مسئله‌سازی نكنند.
رئیس جمهور تصریح كرد: اینكه سه رئیس دولت حرف فاقد مبنای حقوقی و قانونی بزنند و یك دولت مستقل عضو سازمان ملل را بدون دلیل متهم كنند كاری خلاف جهت تغییرات است و حركت زشتی به حساب می‌آید.
احمدی‌نژاد با تأكید براینكه اگر اشتباهات بزرگ گذشته تكرار شود نمی‌توان امید به تغییرات جدی داشت، اضافه كرد: تغییرات اساسی در دولت آمریكا به نفع مردم این كشور و به نفع همه جهان است و امیدواریم كه این اتفاق رخ دهد.
رئیس جمهور در خصوص مذاكرات ایران و 1+5 گفت: قرار بود در مذاكرات صداقت داشته باشیم و به قانون و شخصیت و حقوق یكدیگر احترام بگذاریم و این همان تغییر در رفتارهای گذشته است.
احمدی‌نژاد افزود: ما در حال حاضر برای مصرف نیروگاههای خود غنی‌سازی داریم و فعالیت‌های ما نیز به اطلاع آژانس رسیده و طبق قانون عمل می‌كنیم و حتی فراتر از قانون عمل كرده‌ایم و معتقدیم انرژی هسته‌ای حق ملت ماست.
وی ابراز امیدواری كرد، كسانی كه قرار است طرف مذاكره با ایران باشند دوستانه وارد بحث شوند و اجازه دهند فضای جهانی فضای مبتنی بر اعتماد، دوستی، همكاری و صداقت باشد.
احمدی نژاد خاطر نشان كرد: تصور ما این بود كه پایه‌های همكاری در درازمدت را در گفت‌وگو با 1+5 طراحی كنیم ولی در روند مذاكرات اتفاق خوبی نیفتاد كه امید است آنها این مسئله را جبران كنند.
رئیس جمهور در خصوص مشاركت كشورهای حاشیه خلیج فارس در روند مذاكرات هسته‌ای ایران كه محور سؤال خبرنگاری بود اظهار داشت: روابط ایران با كشورهای حاشیه خلیج فارس دوستانه و خوب است و این روابط برپایه اعتقادات فرهنگی و سوابق تاریخی ما شكل گرفته و منافع و امنیت مشتركی را در نظر گرفته‌ایم.
احمدی‌نژاد افزود: ما معتقدیم كشورهای خلیج فارس خودشان قادر به تأمین امنیت منطقه هستند و نیازی به دخالت دیگران نیست و با حضور دیگران در مذاكرات هم مخالفتی نداریم ولی باید برای موضوع برنامه‌ریزی شود.
وی تصریح كرد: ما به دنبال راههای انسانی برای حل مشكلات جهان هستیم و علاقمندیم برای همكاری جمعی سازماندهی صورت گیرد و تلاش می‌كنیم با 1+5 به گونه‌ای طراحی كنیم كه از دیگران هم دعوت شود تا در حل مسائل جهانی ما را یاری دهند.
خبرنگار دیگری از رئیس جمهور كشورمان درباره تأسیسات هسته‌ای جدیدی كه ایران در گزارشی ظرفیت آن را به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسانده سؤال كرد كه احمدی‌نژاد پاسخ داد: هر كشوری یك قرارداد همكاری تحت پادمان با آژانس دارد كه چارچوب همكاری‌ها را در قالب ان‌پی‌تی مشخص می‌كند و به امضای آن كشور می‌رساند.
احمدی‌نژاد افزود: تأسیسات هسته‌ای بخش‌های مختلفی دارد كه مرحله نخست آن ایجاد ساختمان و مرحله آخر غنی‌سازی است و براساس مقررات كشورهای عضو 6 ماه قبل از مرحله غنی‌سازی باید فعالیت خود را به آژانس اطلاع دهند.
وی ادامه داد: این كار باعث می‌شود كه آژانس برای بازرسی برنامه خود را تنظیم كند اما ما بیش از تعهد عمل كرده‌ایم و بسیار زودتر از موعد مقرر موضوع را به اطلاع آژانس رساندیم اما نمی‌دانم بالاخره این كار از نظر برخی قدرتها خوب است یا اینكه نباید آن را انجام می‌دادیم.
رئیس جمهور در خصوص علت تأكید بر موضوع فلسطین در سخنرانی‌هایش با وجود نارضایتی برخی قدرت‌ها كه موضوع سؤال خبرنگاری بود گفت: اینكه عده‌ای از طرح موضوع فلسطین ناراحت می‌شوند اشكال ندارد ولی بهتر است به جای این كار رفتار خود را اصلاح كنند و به اشغالگری و كشتار انسانهای بی‌گناه و تهدید كشورهای دیگر پایان دهند.
احمدی‌نژاد افزود: امروز رژیم صهیونیستی دائم ایران را تهدید می‌كند و متأسفم كه مدعیان امنیت جهانی در برابر تهدیدات سكوت مطلق كردند و به نظرم این استاندارد دوگانه باید از بین برود.
وی تأكید كرد: ایران مخالف اشغالگری و كشتار و تحریم غذایی و دارویی مردم بی‌گناه است ولی امروز می‌بینیم كه مردم غزه در وطن خود و در خانه خود با مشكلات فراوانی كه قدرت‌های زورگو برای آنها بوجود آورده‌اند مواجه هستند.
رئیس جمهور علت طرح مكرر موضوع فلسطین در مجامع مختلف از سوی خود را پرسشگری افكار عمومی و رسانه‌های آمریكایی و اروپایی در خصوص این موضوع مهم عنوان كرد.


*مشكلی با بازرسی آژانش از دومین كارخانه غنی‌سازی ایران نداریم

رئیس جمهور در خصوص فرآیند بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از سایت جدید هسته‌ای كشورمان اظهار داشت: فرآیند بازرسی از تأسیسات هسته‌ای كشورها مقررات و آئین‌نامه‌ خاص خود را دارند و ما براساس تفاهم آماده‌ایم كه آنها این كار را انجام دهند و مشكل و نگرانی در این زمینه نداریم.
محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور در ادامه نشست خبری امروز خود با نمایندگان رسانه‌های مختلف در خصوص پیش‌بینی نتیجه مذاكرات با 1+5 اظهار داشت: ما خاطره تلخی از گفت‌وگو با سه كشور اروپایی داریم و با 1+5 نیز تنها یك بار سال گذشته گفت‌وگو كردیم و این ذهنیت تلخ وجود دارد.
وی افزود: برای ما اصل گفت‌وگو است و امیدواریم به سوی همكاری‌های بیشتر حركت كنیم و در همین راستا بسته پیشنهادی ما روشن و شفاف ارائه شده و با صراحت اعلام كردیم موضوع هسته‌ای ایران مربوط به آژانس است.
احمدی‌نژاد ادامه داد: ما به دنبال سازماندهی یك همكاری جمعی در جهت حل مشكلات جهانی هستیم و در بسته خود پیشنهاد كردیم آمادگی خرید سوخت مورد نیاز با غنای 20 درصد برای رآكتورها را داریم و مذاكرات كارشناسان هسته‌ای ایران با كارشناسان آنها را اعلام كرده‌ایم.
وی تصریح كرد: به نظر ما دستورات خوبی روی میز قرار دارد و اگر اراده همكاری و همراهی باشد فرصت خوبی در اختیار همه قرار گرفته است.
رئیس جمهور در خصوص روابط ایران و ژاپن، ایران و تركیه و همچنین ایران با كشورهای برزیل و ونزوئلا كه محور سؤالات خبرنگاران بود اظهار داشت: ژاپن كشور مهمی است و ملت ژاپن ملتی متمدن و دارای پیشینه فرهنگی هستند.
احمدی‌نژاد افزود: سیاست گرایش به آسیا سیاست درستی است چرا كه آسیا ظرفیت‌های فراوانی دارد و كشورهای بسیار مهمی در این قاره قرار گرفته‌اند و قطعاً آسیای پیشرفته و متمدن به نفع همه است و آماده كمك به تحقق این مسئله هستیم.
وی همچنین در خصوص روابط تهران آنكارا گفت كه بین ایران و تركیه روابط عمیق و فرهنگی است و بین دولتهای دو كشور و در همه زمینه‌ها همكاریهای خوبی وجود دارد و قرار است نخست‌وزیر تركیه در آینده نزدیك به ایران سفر كند كه در آنجا مذاكرات خوبی حول مسائل دو كشور صورت می‌گیرد.
احمدی‌نژاد خاطرنشان كرد: روابط ایران با كشورهای آمریكای جنوبی هم روابط خوبی است و علاقمندیم این روابط ادامه یابد و این رابطه تحت تأثیر روابط ایران با سایر كشورها قرار ندارد.
وی تصریح كرد: ایران در روابط خود با كشورها مستقل و بر مبنای منافع دو طرف و صلح و امنیت بین‌المللی تعامل می‌كند و روابط ایران با برزیل و ونزوئلا در همین چارچوب قرار دارد.
احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال كه آیا او هم مانند هوگو چاوز از اوباما عطر گل رز استشمام كرد یا معتقد است رئیس جمهور آمریكا بوی سولفور می‌دهد، گفت: به نظر من بهترین عطری كه می‌تواند در محیط بین‌المللی استشمام شود بوی عطر عدالت است كه برای شامه همگان دلنواز خواهد بود.
احمدی‌نژاد در پاسخ به سؤال خبرنگاری كه پرسید با وجود تلاش ایران برای تقویت روابط با كشورهای آمریكای لاتین آیا این آمادگی وجود دارد كه وزیر دفاع جمهوری اسلامی كه به اتهام وقوع حادثه‌ای تروریستی در آرژانتین تحت تعقیب اینترپل قرار گرفته را تحویل آن كشور دهد، اظهار داشت: اگر این خبر درست باشد كه آرژانتینی‌ها خواستار این موضوع شده‌اند ما به آنها توصیه می‌كنیم كه به جای تأمین نظر اقلیت صهیونیستی به فكر منافع ملت خود باشند كه قطعاً این كار به نفع همه است.
رئیس جمهور در خصوص فرآیند بازرسی آژانس از سایت جدید هسته‌ای كشورمان كه محور سؤالی بود نیز اظهار داشت: فرآیند بازرسی از تأسیسات هسته‌ای كشورها مقررات و آئین‌نامه‌ خاص خود را دارند و ما براساس تفاهم آماده‌ایم كه آنها این كار را انجام دهند و نه مشكل و نه نگرانی در این زمینه داریم.
احمدی‌نژاد در خصوص تأثیر ادعای اوباما، ساركوزی و براون درباره تأسیسات جدید هسته‌ای در ایران بر روند مذاكرات آینده نیز توضیح داد: ما علاقمندیم مذاكرات خوبی صورت گیرد و تلاش خود را در این جهت به كار گرفتیم و با وجود آنكه اظهارات آنها مستلزم عكس‌العمل شدید بود اما خویشتن‌داری كردیم و تصور می‌كنیم جهان كشش تنازع را ندارد و باید آن را به درستی اداره كنیم كه امیدواریم در این جهت تغییراتی صورت گیرد.
خبرنگاری نظر رئیس جمهور كشورمان را درباره ادعای سفیر آمریكا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرسید كه مدعی بود ایران به توان بمب اتمی دست یافته است كه احمدی‌نژاد پاسخ داد: سفیر آمریكا در آژانس در اظهارنظر آزاد است و ما نمی‌توانیم مانع از حرفهای دیگران شویم ولی توصیه می‌كنم آنها براساس حدس و گمان قضاوت نكنند و آنگونه كه اوباما در سازمان ملل مطرح كرد براساس اخبار جعلی و شایعات كه به تفاهم كمك نمی‌كند سخن نگویند.
وی ادامه داد: موضع ما در خصوص بمب اتمی روشن است و ما معتقدیم این بمب به ضرر جامعه بشری و سلاحی غیر انسانی است و هركس آن را تولید و ذخیره كرده از نظر سیاسی عقب‌افتاده است كه به دنبال ابزاری می‌رود كه در مناسبات تأثیری ندارد. بمب اتم نتوانست شوروی را از فروپاشی مصون دارد و آمریكا را در عراق و افغانستان یاری نداد و رژیم صهیونیستی نیز نتوانست در لبنان و غزه با این بمب كاری بكند.
احمدی‌نژاد تأكید كرد: سلاح هسته‌ای جنایت‌بارترین سلاح علیه بشریت است و ما از اساس با آن مخالفیم و در بسته پیشنهادی نیز بر لزوم خلع سلاح كامل اتمی و شیمیایی و بیولوژیكی تأكید كرده‌ایم و باید نظام قدرتمندی در عرصه بین‌المللی برای این كار شكل گیرد.
رئیس جمهور در خصوص بایدها و نبایدهای بازنگری در معاهده ان‌پی‌تی كه قرار است در آینده نزدیك صورت گیرد نیز اظهار داشت: اگر همه به همدیگر احترام بگذاریم و اندیشه خودبینی و نژادپرستی و اشغالگری توسط برخی كنار گذاشته شود می‌توان به وضعیت آینده امیدوار بود.
وی افزود: ما در بازنگری در معاهده ان‌پی‌تی دو انتظار جدی داریم كه اولی خلع سلاح كامل و ریشه‌كنی بمب اتم در جهان است و دومی حق همه ملت‌ها در استفاده از انرژی پاك و صلح‌آمیز هسته‌ای است.
احمدی‌نژاد با بیان اینكه در جنگ جهانی صدها ژاپنی‌ بی‌گناه كشته شده‌اند و هنوز این داغ بر دل بشر مانده است تأكیدكرد: ان‌پی‌تی باید چنان نوشته شود كه سلاح‌های موجود منهم شده و سلاح جدیدی تولید نشود و هیچ كشوری نباید از این مسئله مستثنی باشد و همه دولت‌ها باید این را بپذیرند.


*رژیم صهیونیستی خیلی كوچكتر از آن است كه بخواهد به ایران تعرض كند

رئیس جمهور در پاسخ به سوال از آمادگی جمهوری اسلامی در برابر تهدیدات اسرائیل گفت: رژیم صهیونیستی خیلی كوچكتر از آن است كه به ایران بخواهد تعرض كند و ایران كشوری بزرگ‌تر از حدتصور آنها است كه 7 هزار سال سابقه دارد و ما می‌توانیم از خود دفاع كنیم و جای نگرانی وجود ندارد.
احمدی‌نژاد رئیس جمهور در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران رسانه‌های مختلف كه در محل اقامت وی برگزار شد در پاسخ به سؤالی در خصوص تلاش ایران برای رفع سوء تفاهم از فعالیت‌ هسته‌ای كشورمان و جلب اعتماد جهانی اظهار داشت: كسی كه خوابیده است می‌توان بیدار كرد اما آن كه خود را به خواب زده نمی‌توان بیدار كرد.
وی افزود: برخی رسانه‌های خاص گاهی خودشان خبری را می‌سازند و منتشر می‌كنند و بعد به همان خبر استناد و درباره دیگران اظهارنظر می‌كنند.
رئیس جمهور گفت كه این نوع تفكر متعلق به دوران گذشته است و 60 سال است كه برخی اینگونه عمل می‌كنند اما این رفتار جواب نداده و وضع دنیا چنین شده است.
احمدی‌نژاد بر همین اساس به كسانی كه چنین رفتاری را دارند توصیه كرد: نگرش خود را تغییر دهند و به دیگران احترام گذاشته و اعتماد كنند و اجازه ندهند اعتماد جهانی در سایه دروغ‌پردازی‌ها از بین رفته و صداقت و امنیت به مخاطره افتد.
رئیس جمهور با اشاره به دروغ‌پردازی برخی قدرتها و رسانه‌های وابسته به آنها درباره وجود بمب اتمی در عراق و هزینه‌هایی كه بابت این دروغ‌پردازی پرداخته شده اظهار داشت: برخی سیاستمداران براساس اطلاعات غلط و شایعات تصمیم می‌گیرند و متأسفانه خسارات جبران‌ناپذیری به جامع بشری می‌زنند و امید است این روند تغییر كند.
احمدی‌نژاد افزود: در تاریخ ایران تجاوز به دیگران به ویژه به كشورهای همسایه ثبت نشده و ما همیشه دوستدار ملت‌هاییم و اكنون نیز می‌بینیم كسانی كه از كشورهای همسایه ما به خاطر سلطه‌گری زورگویان آواره شده‌اند با استفاده از امكانات ملت ما در ایران اسلامی زندگی می‌كنند.
خبرنگاری از رئیس جمهور كشورمان سؤال كرد آیا از طرح مكرر دیدگاههای خود در سازمان ملل خسته نشده و همچنان می‌خواهد هر سال در سازمان ملل برای جهانیان سخن بگوید كه احمدی‌نژاد پاسخ داد: سازمان ملل محل اجتماع و همفكری و تبادل‌نظر است و باید نظرات آنجا ابراز و گفت‌وگوها انجام شود.
وی افزود: باید برای رسیدن به دیدگاهها و تصمیمات مشترك تلاش كنیم و معتقدم حضور فعال ایران در مجامع جهانی تأثیرگذار است و طبیعی است نماینده ملت بزرگ ایران در مجمع عمومی به عنوان مهمترین رخداد سالانه سازمان ملل حضور پررنگ داشته باشد و این حضور در این دوره نیز مثبت و سازنده بوده است.
وی ادامه داد:‌سازمان ملل متعلق به ملت‌ها است و قریب 200 ملت در این سازمان از حقوق و منافع خود سخن می‌گویند و این سازمان باید امنیت و حقوق و منافع آنها را تأمین كند.
احمدی‌نژاد افزود: سازمان ملل آرام آرام تبدیل به جامعه جهانی شده و این جامعه جهانی به چند دولت منحصر شده كه علاقمندند دیدگاههای خود را به دیگران تحمیل كنند و خود را در مقام رهبری جهان نشاندند اما جامعه جهانی نیازمند دوستی است.
احمدی‌نژاد افزود: خاورمیانه نیاز به دخالت بیگانگان ندارد بلكه نیازمند احترام به قانون است ولی شما می‌بینید سالانه دهها میلیارد دلار اسلحه به این منطقه صادر می‌شود و كسانی كه این سلاح‌ها را می‌فروشند و در چند كشور منطقه حضور نظامی دارند دیگران را متهم به دخالت می‌كنند كه این جك تاریخی نسل‌های امروز و آینده را می‌خنداند.
خبرنگاری از احمدی‌نژاد درباره نظر رئیس رژیم صهیونیستی در سازمان ملل در خصوص سخنرانی وی به ویژه آن بخش كه مربوط به هولوكاست و تحولات فلسطین می‌شود سؤال كرد كه وی در یك جمله پاسخ داد ما آنها را به رسمیت نمی‌شناسیم.
خبرنگار دیگری از رئیس جمهور كشورمان درباره آزمایش هسته‌ای كره شمالی پرسید كه وی پاسخ داد: ما مخالف توسعه سلاح اتمی هستیم و تمام سلاح‌های موجود باید از بین بروند و ای كاش آنها كه به فكر سلاح هستند اندكی هم به فكر رفاه مردم خود بودند.
وی افزود: «اكنون در آمریكا بحث بهداشت و درمان از موضوعات مهم است و عده‌ای هم با این مسئله مخالفند و می‌گویند توجه به این موضوع هزینه‌بر است كه البته درست می‌گویند ولی اگر سلاح‌های اتمی در آمریكا ساخته نمی‌شد و این پولها صرف مردم می‌شد اكنون در این كشور 50 میلیون نفر در وضعیت نامناسب اجتماعی قرار نداشتند.»
احمدی‌نژاد تأكید كرد: تولید، انبار و نوسازی سلاح‌های اتمی علاوه برآنكه خطرناك است هزینه‌بر است بخصوص در حوزه تحقیقات بسیار باید بودجه اختصاص داد و ما با ساخت، تولید و نگهداری این سلاح‌ها مخالفیم و خواستار خلع سلاح كامل و جلوگیری از اشاعه آن هستیم.
خبرنگار دیگری از رئیس جمهوری درباره زمان راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر سؤال كرد و پرسید آیا در حاشیه اجلاس سازمان ملل با مقامات روسی در این زمینه مذاكره شده كه وی پاسخ داد: قرارداد راه‌اندازی نیروگاه بوشهر میان ایران و روسیه منعقد شده و این كار پیش می‌رود و نیازی به ملاقات با مقامات روسی نیست.
وی افزود: تصور نمی‌كنم اجرای پروژه نیروگاه بوشهر تحت تأثیر معادلات سیاسی باشد بلكه قرارداد فنی است كه امید است در مورد مقرر مورد بهره‌برداری است.
خبرنگار دیگری نظر رئیس شورای عالی امنیت ملی كشورمان را درباره ساختار شورای امنیت سازمان ملل جویا شد كه وی پاسخ داد: ساختار شورای امنیت تبعیض‌آلود است و یكی از این موارد تبعیض حق وتو است كه ریشه ناامنی‌های جهان بر همین امتیاز است.
وی افزود: در طول 60 سال گذشته هرجا جنگی رخ داده حداقل یكی از صاحبان حق وتو در آن شركت داشتند و برآی آنها مصونیت آورده و جالب آنكه خودشان تخلف می‌كنند، و خودشان شكایت و قضاوت می‌كنند و خودشان نتیجه‌گیری می‌كنند.
احمدی نژاد افزود: «باید تصمیم گیری نهایی با مجمع عمومی سازمان ملل باشد كه ملت‌ها در آن نماینده دارند و سازوكارها باید عادلانه باشد اما اكنون چند كشور عضو دارای حق وتو خود را حاكم بر جهان می‌دانند و داعیه رهبری جهانیان را دارند.»
رئیس جمهور تأكید كرد: یكی از راههای اصلاح این است كه اختیار و تصمیم‌گیری نهایی با همه اعضای مجمع عمومی سازمان ملل باشد و البته پیشنهادات دیگری در این زمینه وجود دارد و امیدوارم همه در این خصوص اظهارنظر كنند تا از میان آنها بهترین‌ راه‌حل انتخاب شود.
خبرنگار دیگری از رئیس جمهور كشورمان در خصوص نظر اوباما درباره سایت جدید هسته‌ای كشورمان سؤال كرد كه رئیس جمهوری آمریكا مدعی بود این سایت برای فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای نیست كه آقای احمدی‌نژاد پاسخ داد: اقای اوباما متخصص امور هسته‌ای نیست و فكر می‌‌كنم اجازه دهیم آژانس فعالیت‌های خود را انجام دهد.
احمدی‌نژاد افزود: كسانی كه اطلاعات نادرست منتشر می‌كنند به حیثیت آمریكا لطمه می‌زنند در حالی كه باید كمك كنند تا اوباما چهره‌ كشورش را ترمیم كند و در این زمینه فقط آژانس حق دارد نظارت كند.
وی ادامه داد: اینكه آنها می‌گویند ایران باید مشخص كند از چه ابعاد هسته‌‌ای برخوردار است آیا كسی ابعاد تأسیسات هسته‌ای آمریكا را دیده است كه در میان آنها هزاران بمب‌ اتم وجود دارد گرچه من نشنیده‌ام آقای اوباما درباره ابعاد تأسیسات هسته‌ای ایران حرفی زده باشد و باید اسناد معتبر را بررسی كنند.
خبرنگاری از رئیس جمهور درباره آمادگی جمهوری اسلامی در برابر تهدیدات اسرائیل سؤال كرد و احمدی‌نژاد پاسخ داد: رژیم صهیونیستی خیلی كوچكتر از آن است كه به ایران بخواهد تعرض كند و ایران كشوری بزرگ‌تر از حدتصور آنها است كه 7 هزار سال سابقه دارد كه 3 هزار سال مربوط به تاریخ مكتوب ما است و ما می‌توانیم از خود دفاع كنیم و جای نگرانی وجود ندارد.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : طریق وصال

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان